SREMSKI KARLOVCI – 3. august 2025
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je na komemorativnom skupu povodom Dana sjećanja na žrtve “Oluje” u Sremskim Karlovcima da bez političkog angažmana predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, srpski narod danas vjerovatno ne bi imao institucionalno sjećanje na to stradanje.
Govoreći pred preživjelim Krajišnicima i brojnim okupljenim građanima, Dodik je rekao da su ovakva obilježavanja ključna za kolektivno pamćenje naroda i da “samo zahvaljujući Vučiću nismo dozvolili da budemo zaboravljeni”.
– Da nije bilo predsjednika Vučića, ne bismo se danas ni okupljali. On nas je podsjetio ko smo, šta smo pretrpjeli, i vratio nam dostojanstvo – rekao je Dodik, dodavši da je u operaciji “Oluja” iz Hrvatske protjerano oko 250.000 Srba, a da je nekoliko mjeseci ranije tokom akcije “Bljesak” zapadnu Slavoniju napustilo još 125.000 ljudi.
“Skoro da smo vas sahranili žive”
Dodik je upozorio da se stradanje srpskog naroda godinama guralo pod tepih, posebno u međunarodnim krugovima, te da su pokušaji zaborava bili skoro uspješni.
– Malo je falilo da vas sahranimo žive. Da nismo počeli da obilježavamo ovaj dan, o vama se više ne bi ni govorilo – rekao je Dodik obraćajući se izbjeglim Krajišnicima.
Kritike na račun Zapada i Tuđmana
Predsjednik RS je u svom obraćanju oštro kritikovao međunarodnu zajednicu i tadašnje hrvatsko rukovodstvo, posebno predsjednika Franju Tuđmana i američku administraciju pod vodstvom Bila Clintona.
– Tuđman je nekoliko dana pred akciju rekao: “Pobijte ih toliko da se nikada ne oporave.” To nije bila vojna operacija, to je bio planski pokolj – poručio je Dodik.
On je naglasio da Srbi u Hrvatskoj decenijama nisu imali pravo ni da javno komemoriraju vlastito stradanje, a da je Dan sjećanja pokušaj da se to promijeni.
“Neću da oprostim”
Iako priznaje da vjera nalaže oprost, Dodik je rekao da nema namjeru da zaboravi ni oprosti zločine.
– Svaki oprost koji smo dali u prošlosti bio je uvod u novu tragediju. Ne možemo da živimo sa onima koji nas žele eliminisati – istakao je.
Srbija i RS – “moje države”
U završnici govora Dodik se jasno distancirao od Bosne i Hercegovine, izjavivši:
– BiH nije moja država. Moja država je Srbija i Republika Srpska. Ne želim da vrijeđam nikoga, ali ja navijam za Srbiju, ne za BiH – kazao je Dodik.
Takođe je rekao da Republika Srpska u Srbiji vidi oslonac i da svako nametanje zapadnih vrijednosti koje, kako tvrdi, brišu srpski identitet, za njega nije prihvatljivo.
“Dan sjećanja je borba za opstanak”
Dodik je zaključio da obilježavanje Dana sjećanja više nije pitanje prošlosti, već aktuelne borbe za opstanak i dostojanstvo srpskog naroda.