Bugarska vlada preuzima kontrolu nad rafinerijom Neftohim Burgas, nakon što su Sjedinjene Američke Države u oktobru uvele sankcije ruskom naftnom gigantu Lukoilu. Ova odluka izazvala je zabrinutost u Sofiji da bi primjena sankcija mogla dovesti do gašenja najveće kompanije u zemlji, čiji je promet 2024. godine iznosio 4,68 milijardi eura.
Prema novom zakonu, koji je bugarski parlament usvojio po hitnom postupku, vlada će postaviti posebnog upravnika koji će rukovoditi kompanijom i, uz odobrenje vlade, moći da proda akcije Lukoila “poslije tržišne procjene”.
Američke sankcije stupaju na snagu 21. novembra, a kako navode iz vladajuće većine, one će “dovesti do prestanka rada rafinerije, jer sve strane odbijaju da izvrše plaćanja prema kompanijama koje pripadaju Lukoilu”.
Ruski Lukoil indirektno posjeduje 99,85% udjela u rafineriji Neftohim u Burgasu.
Tokom parlamentarne rasprave, opozicija je optužila vladajuću većinu da je ubrzala usvajanje zakona, tvrdeći da je sjednica Odbora za energetiku “trajala svega 30 sekundi”.
Takođe su izrazili zabrinutost da bi prodaja akcija mogla izazvati pravne posljedice i međunarodne sporove protiv Bugarske.







