Velika akcija hapšenja: 15 uhapšenih zbog korupcije u EPS&u!

Datum:

Po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, pripadnici Uprave kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije uhapsili su 15 osoba osumnjičenih za nameštanje javnih nabavki u javnom preduzeću Elektroprivreda Srbije (EPS).

Među uhapšenima se nalazi i aktuelni predsednik Opštine Obrenovac, kao i bivši vršilac dužnosti direktora EPS-a. Kako je izjavio glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović, protiv osumnjičenih će biti sprovedena istraga zbog postojanja osnova sumnje da su zloupotrebili službeni položaj i ovlašćenja u vezi sa javnim nabavkama, čime su EPS oštetili za više od milion evra.

Detalji istrage i optužbi

Stefanović je na konferenciji za medije izjavio da su pojedini osumnjičeni takođe teretili za davanje i primanje mita u vidu novčanih poklona, koje su kasnije prikrivali pranjem novca. „Tužilaštvo će takođe naložiti pokretanje finansijske istrage protiv osumnjičenih i sa njima povezanih lica“, dodao je on.

Prema informacijama iz tužilaštva, osumnjičeni su u periodu od 2018. do 2021. godine, kroz različite nezakonite radnje, sebi i drugima pribavili imovinsku korist, koju su zatim legalizovali ubacivanjem u finansijske tokove. Pored bivšeg v.d. direktora EPS-a M.G, uhapšeni su i drugi visoki funkcioneri i odgovorna lica, među kojima su I.M, N.S, T.A, A.P, N.V, M.B, M.M, K.M, P.G, M.R, I.R, LJ.S, D.B. i K.B.

Osumnjičenima se na teret stavljaju krivična dela zloupotrebe službenog položaja, zloupotrebe položaja odgovornog lica, pranje novca, primanje i davanje mita, kao i trgovina uticajem. Po nalogu tužilaštva, svim uhapšenima je određeno zadržavanje do 48 sati, nakon čega će biti privedeni na saslušanje.

Najava novih akcija u borbi protiv korupcije

Tužilac Stefanović je naglasio da je ovo tek početak široke akcije suzbijanja korupcije i dodao da u narednim danima očekuje dalje realizacije u vezi sa ovim slučajem. „Javnost će o svemu biti blagovremeno obaveštena“, poručio je Stefanović.

Ova akcija se smatra jednom od najvećih u poslednje vreme kada je reč o suzbijanju korupcije u javnim preduzećima u Srbiji, a epilog istrage će pokazati dalje posledice po sve uključene u nezakonite aktivnosti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podijeli članak:

Poslednje

Još sličnog sadržaja
SLIČNO

Alarmantni podaci: Sve više mladih u Novom Pazaru oboleva od karcinoma

Direktor Zavoda za javno zdravlje Novi Pazar, dr Šefadil...

ŠOK / Kada su policajci otvorili gepek automobila kod Duge Poljane, imali su šta i vidjeti

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Pazaru, u saradnji...