Zakon koji dijeli Italiju: Meloni uvodi zabranu burki i nadzor nad islamskim zajednicama

0

Rim – Vladajuća stranka Braća Italije, predvođena premijerkom Giorgiom Meloni, predstavila je novi prijedlog zakona koji predviđa zabranu nošenja burke i nikaba na svim javnim mjestima te obaveznu finansijsku transparentnost islamskih zajednica u zemlji.

Ovaj prijedlog izazvao je burne reakcije u Italiji i šire, jer se mnogi pitaju da li se iza priče o “kulturnom jedinstvu” zapravo krije institucionalna islamofobija.

Prema nacrtu zakona, burka i nikab – odjevni predmeti koji potpuno prekrivaju tijelo žene, uključujući lice – bili bi zabranjeni u svim javnim prostorima: školama, fakultetima, prodavnicama i državnim ustanovama. Za svako kršenje ove zabrane predviđene su novčane kazne od 300 do 3.000 eura.

U obrazloženju zakona navodi se da je cilj “sprečavanje vjerske radikalizacije i vjerski motivisane mržnje”. Međutim, kritičari ističu da se time narušavaju osnovna prava i slobode, te da se islam ponovo stavlja u negativan kontekst.

Italija bi ovim zakonom slijedila primjer Francuske, koja je 2011. godine prva u Evropi zabranila burke u javnosti. Slične mjere već postoje u više od 20 država, među kojima su Austrija, Švicarska, Turska i Tunis.

Zakon ide i korak dalje – predviđa strogu kontrolu finansiranja vjerskih organizacija koje nemaju službeni sporazum s italijanskom državom. Pošto nijedna muslimanska zajednica u Italiji još nije potpisala takav sporazum, ovo bi de facto značilo da sve islamske organizacije moraju javno objavljivati svoje izvore finansiranja.

Sredstva iz inostranstva bila bi dozvoljena samo ako “ne ugrožavaju nacionalnu sigurnost”. Kritičari upozoravaju da je to nejasna formulacija koja može dovesti do proizvoljnog ograničavanja djelovanja islamskih institucija.

U okviru šireg paketa, zakon uvodi i kaznene odredbe za tzv. “testove djevičanstva” te pooštrava kazne za prisilne brakove, uz naglasak na vjerskoj osnovi. Iako ovaj dio zakona podržavaju ženske organizacije, mnogi ga vide kao pokušaj da se te pojave pripišu jednoj vjerskoj zajednici.

Melonina koalicija ima stabilnu većinu u parlamentu, pa se očekuje da će zakon biti usvojen. Međutim, tačan datum rasprave još nije određen. Italijanska javnost ostaje podijeljena – dok jedni smatraju da je ovo “nužan korak u odbrani nacionalnog identiteta”, drugi upozoravaju da Melonina vlada ovim potezima produbljuje jaz između Italije i njenih miliona muslimanskih građana.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime