Bivšem košarkašu i aktivisti Vladimiru Štimcu ponovo je određeno policijsko zadržavanje do 48 sati, iako je prethodno sud usvojio žalbu odbrane.
Novo rešenje donela je Uprava kriminalističke policije – Služba za borbu protiv terorizma, po nalogu Višeg javnog tužioca u Beogradu.
Zadržavanje je stupilo na snagu u ponedeljak u 14.30 časova, a u njega je uračunato i vreme koje je Štimac već proveo u pritvoru, od ponedeljka u 00.40h.
To znači da mora biti izveden pred tužioca do noći između utorka i srede.
Njegovi advokati najavljuju novu žalbu, ali im je rečeno da je mogu podneti isključivo poštom sudu, što bi, kako navode, moglo produžiti boravak njihovog klijenta u policijskoj stanici. Takođe, o žalbi bi odlučivao drugi sudija, a ne onaj koji je ranije ukinuo prvo rešenje o zadržavanju.
Advokat Nikola Lakić izjavio je da je Štimac uhapšen ispred RTS-a zbog sumnje da je „pozivao na rušenje ustavnog poretka“.
– Ne postoji nijedna činjenica koja potvrđuje elemente tog, niti bilo kog drugog krivičnog dela koje bi tužilaštvo moglo goniti po službenoj dužnosti. Ceo postupak je izrežiran – rekao je Lakić.
Prema saopštenju Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, Štimac je 2. novembra 2025. godine na Trgu Nikole Pašića, u blizini Doma Narodne skupštine, pozivao građane na nasilnu promenu ustavnog uređenja i podstrekivao napad na učesnike drugog skupa, kao i na policijske službenike.
Tužilaštvo tvrdi da je Štimac u obraćanju građanima koristio uvrede i psovke na račun policije i vlasti, pozivajući ljude da „izađu na ulice“ i „dovedu traktore sa svih strana“.
U snimcima koji su se pojavili na društvenim mrežama vidi se da Štimac viče jednom policajcu ispred Doma Narodne skupštine: „Alo, skloni pušku, bre!“.
Istraga je u toku, a advokati odbrane poručuju da će nastaviti pravnu borbu dok ne bude ukinuto, kako kažu, nezakonito zadržavanje.


